Pochod na Bílou horu

4. října 2020
21:07
Pochod na Bílou horu
Přesun vojsk z rakovnického bojiště na Bílou horu po skutečné historické trase.
V rámci našeho projektu proběhne pochod na Bílou horu, který bude na základě dostupných pramenů co nejvěrněji kopírovat přesun stavovského vojska z rakovnického bojiště na bojiště bělohorské.

U těch, kteří se budou chtít zapojit do pochodu jako součást jeho historického jádra, bude vyžadováno dodržení výstrojního předpisu. V civilu, či v odění z jiných dějinných etap, se však může zúčastnit kdokoliv. Trasa pochodu bude sledovat průběh skutečné historické cesty stavovského vojska a bude dlouhá cca 63 km. Pochodu se může účastnit i široká veřejnost a zapojit se je možné kdekoliv na jeho trase.

Vzhledem k fyzické náročnosti umocněné použitím dobového oblečení, obuvi a táboření důrazně žádáme každého účastníka o objektivní zhodnocení svých fyzických dispozic.

Pochod je rozdělen do tří etap:

 

1) Rakovník – zámek Nový dům,  5.11.2020

Cca 10:00 odchod z rakovnického letiště, cca 15:00 zámek Nový dům (12 km)

Z technických důvodů na této etapě dojde ke změně místa přenocování z původně plánované zastávky u bývalého mlýnu Papírna na nové místo u zámku Nový dům. Tábor bude na sklizeném, nezoraném poli.

2) zámek Nový dům – Unhošť, 6.11.2020

Cca 7:00 zámek Nový dům, cca 16:00 Unhošť, (34km)

Po příchodu jednotek bude vojenské ležení přístupné pro veřejnost, která si ho bude moci prohlédnout a dovědět se zajímavé informace o fungování vojska na pochodu.

3) Unhošť – Bílá hora, 7.11.2020

Cca 09:00 Unhošt, cca 15:00 Bílá hora, (15 km)


Po celou dobu pochodu je zajištěn zdravotnický dozor. V místech nocování (zámek Nový dům, Unhošť) bude pro kostýmované účastníky zajištěna pitná voda, sláma na spaní, dřevo, mobilní WC a jednoduchá teplá strava. V případě nepříznivého počasí je v Unhošti zajištěno přespání v místní Sokolovně, kde bude k dispozici též sprcha a toaleta. Jídlo a pití si během pochodu každý účastník řeší sám. Celý pochod bude v automobilech doprovázet servisní tým pro případ nečekaných událostí.

Pro kostýmované účastníky pochodu budou k dispozici dva koňmi tažené vozy, na kterých je možné přepravit tábornické potřeby a těžší součásti výstroje.

Pokud se plánujete zúčastnit pochodu na koni, prosím obratem informujte organizátory na emailu: info@1620.cz

Třetí etapy se zúčastní členové Klubu českých turistů, kteří budou vyrážet z Melicharova vlastivědného muzea v Unhošti mezi 9:30 a 11:00. Účastníci vycházky si budou moci prohlédnout aktuální výstavu Řemesla a obchod v Unhošti, či stálé muzejní expozice. K prodeji bude též tematická turistická vizitka.

Bezpečnost při pohybu po veřejných komunikacích je koordinována a zajištěna ve spolupráci s Policií ČR, Městskou policií Rakovník, Městskou policií Prahy 17 a Městskou policií Hlavního města Prahy.

Pokud máte jakékoliv dotazy neváhejte nás kontaktovat.

Na setkání v Rakovníku se těší organizační tým 1620 Cesta k porážce.